Zadzwoń 24h:

+48 733 061 643

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. pl
  2. en

Premium Drivers

23 maja 2021

Zawód kierowcy? To nie dla każdego...

    Dziś będzie trochę dogłębniej o moim zawodzie. Odpowiemy sobie na kilka pytań, które warto sobie zadać jeśli chce się zostać kierowcą taxi lub szoferem. Jakie są wady oraz zalety tej pracy i dla kogo tak naprawdę jest ta robota. Jedno Wam powiem z miejsca na podstawie swojego kilkuletniego doświadczenia, że nie jest to zawód dla każdego.  Niestety w branży taxi nie brakuje ludzi, którzy się do tej pracy kompletnie nie nadają i tylko psują opinię oraz utrzymują stereotyp taksówkarzy z przed 10 czy 15 lat. Ten zdecydowanie jest na niekorzyść tych, którzy w tej pracy naprawdę się starają. Czasy w których jazda taksówką to był przywilej, a dla klienta szczyt luksusu dawno się skończyły. W dobie ogromnej dostępności taksówkarzy, Uberów i innych pseudo kierowców na każdym skrzyżowaniu, postoju, czy możliwość zamawiania ich przez aplikacje to już żaden luksus, ani tymbardziej przywilej. To normalność i codzienność, dostępna dla dosłownie każdego. 

 

Czy to jednak oznacza, że można się nie starać? Nie wydaje mi się.


    Konkurowanie ceną stało się normą na rynku, dumpingowe ceny przewozów, których jakość i poziom usługi są w 90% na poziomie krajów trzeciego świata sprawiło, że dostępność do "usługi przejazdów z punktu A do punktu B z kierowcą" zmieniło definicję tej pracy. Warto jednak wspomnieć, że z ceną za usługę idzie bardzo często równolegle poziom klienta. Mowa tutaj o tym, że klient który korzysta z usługi, za którą musi zapłacić wyższą cenę, ma inne podejście do kierowcy, jego pojazdu oraz usługi z której korzysta niż klient korzystający z usług za pół ceny. 

    Całość działa na zasadzie, jeśli Ty sam siebie nie szanujesz to i czego masz się spodziewać od drugiego człowieka. Kierowca który bierze się za te robotę i decyduje się na jazdę Skodą Fabią w wersji krótkiej jest krótko mówiąc, niepoważny. Nie można bowiem nazwać poważnym człowiekiem kogoś, kto chce jeździć autem, w którym 4 pasażerów + kierowca wyglądają i czują się jak sardynki w puszcze, a bagaże na lotnisko musieli by albo zostawić w domu, albo trzymać ewentualnie na kolanach i własnej twarzy. Taki klient oczywiście ma podejście, byleby tanio było. Żenujące jest to dlatego, że często i gęsto ktoś jedzie na lotnisko, na wakacje za tysiące złotych, a woli zaoszczędzić ile? 5zł, 10zł, może i 40zł... kosztem czego? Zostania sardynką? Jazdy z człowiekiem, który przyjechał zza oceanu bez prawa jazdy albo z Ukrainy z własnym kupionym prawem jazdy i siedzi w pracy 15h dziennie za kierownicą swojego bolidu? To tylko jeden z przykładów. Kierowca pozwala na to, żeby ludzie wchodzili mu z otwartymi napojami, kebabami w ręce czy generalnie na konsumowanie posiłków w pojeździe. Samochód to nie lokal gastronomiczny, to miejsce pracy kierowcy. Jak idziesz do fryzjera, kosmetyczki, albo do banku to też wchodzisz tam z kebabem? Nie wydaje mi się. To dlaczego klient chce to robić w aucie, a kierowca się na to godzi? No właśnie. Brak szacunku do siebie i do innych. Przykre to i smutne. 

    To samo dotyczy również bardzo wielu kierowców taxi, ale tutaj problem jest odrobinę inny. Żyją w przeświadczeniu, że nie muszą się starać, a ich samochód to jest tylko ich, więc syf, brud i często smród papierosów przecież nie powinien nikomu przeszkadzać, skoro jemu nie przeszkadza. Jak jesteś fleją to zmień zawód, wtedy Twój samochód będzie tylko Twój. A jeśli szkoda Ci 2 zł na odkuracz raz na 2-3 dni i 5-10zł na myjnie raz na 2 dni to również jesteś w nieodpowiednim miejscu. Samochód to wizytówka kierowcy, tak więc jego wygląd zewnętrzny oraz pierwsze wrażenie po zajęciu miejsca w środku ma ogromne znaczenie. Dobry klient doceni czystość, ładny stonowany zapach oraz usługę i zostawi Ci tipa, który w skali miesiąca może pokryć naprawdę nie jeden Twój wydatek. Najważniejsze jest jednak to, że to Ty jako kierowca siedzisz w tym aucie najdłużej, często całymi dniami, więc jak nie dla klienta to zrób to dla siebie :)

    To wszystko jednak nie oznacza, że każdy ma jeździć pod krawatem i limuzyną za 100 000 PLN lub więcej. Zdecydowanie nie, ponieważ rynek tego nie uniesie i usługa Premium musi być ograniczona, bo i docelowego klienta nie ma aż tyle. Jest za to na rynku ogrom pracy za dobre pieniądze, który można i powinno się wykonywać autami klasy średniej, w odpowiednim stanie mechanicznym oraz wiekowo nie wchodząc w przedział klasyków na drodze. Do tego wszystkiego dodać staranie się by wykonywać własną pracę na poziomie powinno być myślą przewodnią dla każdego kto zabiera się za ten zawód i wtedy każdy będzie zadowolony. Albowiem można być kierowcą, który wozi ludzi, ale można też być kierowcą ciężarówki i wozić towar. Warto więc się zastanowić w czym odnajdziesz się lepiej, bo być może zaoszczędzisz sobie i innym rozczarowania wybierając mądrze. 

    Reasumując dzisiejsze wywody. Zawód kierowcy to praca dla osób, które przede wszystkim szanują siebie oraz innych. Za szacunkiem do siebie kryje się odpowiednie podejście na co dzień do własnego miejsca pracy oraz do ludzi których będziesz obsługiwać. Szacunek do siebie wróci w postaci szacunku innych do Ciebie, a jeśli trafi Ci się ciężki klient, przynajmniej będziesz mieć pewność, że Ty zrobiłeś wszystko jak trzeba, a ludzie po prostu są różni. Jeśli szanujesz siebie to nie będziesz jeździć puszką pod postacią Fabii czy najtańszą Dacią lub innym wieloletnim gruzem za stawkę śmiechu wartą w przewozach osób. Na rynku nie brakuje klientów, którzy chcą zapłacić za dobrą usługę, tak jak i nie brakuje korporacji które dają możliwość jeździć za rozsądne kwoty. Warto się rozejrzeć i wybrać rozsądnie. Jeśli przyswojenie tego tekstu było dla Ciebie trudne lub wręcz się nie powiodło, to znaczy, że świadczenie usług nie jest dla Ciebie i lepiej omiń ten zawód szerokim łukiem :)

Dzięki i do następnego, gdzie postaram się poruszyć kolejny ciekawy temat ...
    

(+48) 733 - 061 - 643

Skontaktuj się z Nami bezpośrednio!

Nr. tel : (+48) 733-061-643

E-mail : kontakt@premiumdrivers.pl

american express
paypal
mastercard
visa

Akceptujemy płatności:

© 2020 by PREMIUM DRIVERS.   Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja:   PremiumDrivers